Ameryka a sprawa chińskiego juana; Złoty pod presją
Ameryka a sprawa chińskiego juana
- Przewidywania: Złoty pod presją
WOJCIECH ZIELIŃSKI
Były prośby, groźby, apele, a teraz do akcji mają też wkroczyć chińscy i amerykańscy eksperci, którzy podpowiedzą, co zrobić, aby chińska waluta, juan (renminbi), stała się bardziej wrażliwa na oddziaływanie popytu i podaży. - Od lat jej kurs sztucznie utrzymywany jest na zbyt niskim poziomie, dlatego chińskie towary zalewają USA - twierdzą prezydent George W. Bush i jego współpracownicy.
Z powodu nierównowagi w wymianie handlowej Amerykanie próbują skłonić Chińczyków do uwolnienia kursu juana, aby o jego wartości decydowały mechanizmy rynkowe. Najpierw prezydent George W. Bush wysłał do stolicy Chin, Pekinu, swojego ministra finansów Johna Snowa, by zabiegał tam o uelastycznienie mechanizmu kształtowania kursu juana wobec dolara. We wrześniu Amerykanie uzyskali poparcie pozostałych sześciu potęg przemysłowych, które podpisały się pod apelem z Dubaju, nawołującym do rezygnacji ze stosowania w polityce walutowej instrumentów administracyjnych. Prezydent USA podczas szczytu państw regionu Azji i Pacyfiku w Bangkoku, stolicy Tajlandii, spotkał się z prezydentem Chin Hu Jintao. Uzgodnili, że kwestią upłynnienia juana zajmie się grupa
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta