Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trakt Królewski raz jeszcze

27 października 2003 | Regiony Polski | MN
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Trakt Królewski raz jeszcze

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Stojąc przy kolumnie Zygmunta, symbolu Warszawy, niewielu chyba zdaje sobie sprawę, że ten najstarszy pomnik stolicy miał być dwa razy wyższy. Król Zygmunt, z pewnym brakiem skromności, wymarzył bowiem sobie kolumnę czterdziestometrową. Jednak przy próbie transportu z chęcińskich kamieniołomów tak wysoka kolumna po prostu pękła.

Z drugiej strony, gdyby nie kłopoty z transportem, nie byłoby dziś kolumny Zygmunta w Warszawie. Ten pomnik tak spodobał się przybywającemu z wizytą carowi Piotrowi Wielkiemu, że panujący wówczas w Polsce August II Sas uprzejmie ją mu sprezentował. Na szczęście jednak nikt nie podjął się transportu kolumny do Petersburga.

Anegdoty związane z kolumną Zygmunta uświadamiają, jak mało znane są historie związane z najbardziej znanym fragmentem Warszawy, czyli zaczynającym się tu Traktem Królewskim. Czasami jednak nadmiar wiedzy szkodzi - z pewnością goście spożywający pizzę w cieniu dzwonnicy kościoła św. Anny, gdzie księża w pogoni za wolnym rynkiem ulokowali restaurację, mniej cieszyliby się jej smakiem, gdyby wiedzieli, z czego słynęło to miejsce. Otóż w czasach insurekcji kościuszkowskiej wieszano tu zdrajców ojczyzny.

Kolumna Zygmunta to pierwszy świecki pomnik w Warszawie. Została wzniesiona w 1644 r. przez Władysława IV ku czci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3062

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament