W cieniu wielkiej siostry
Aquapark w Kozienicach. Wkrótce zakończy się przebudowa stadionu na obiekt lekkoatletyczny rangi krajowej i budowa przystani na Wiśle
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Nasza młodzież ucieka do Warszawy na studia, nasi mieszkańcy przenoszą się do stolicy w poszukiwaniu pracy. A przecież nasze miasta też powinny się rozwijać - mówią mazowieccy samorządowcy i domagają się lepszych połączeń drogowych i kolejowych z Warszawą. - Wtedy przyjdą do nas inwestorzy, a ludzie będą mieli pracę na miejscu - wyjaśniają. Władze gmin podwarszawskich już korzystają z bliskości stolicy, ale mają też problemy z tego powodu.
Mazowsze jest regionem bardzo zróżnicowanym, jeśli chodzi o poziom życia. Z jednej strony najsilniejszy ośrodek miejski i gospodarczy w kraju - Warszawa i jej okolice, tworzące obszar metropolitalny. Z drugiej - tereny wschodnie, gdzie sytuacja ekonomiczna bardziej przypomina tę w najbiedniejszych województwach sąsiednich, podlaskim i lubelskim. Są też nieźle rozwijające się byłe miasta wojewódzkie, jak Płock i Radom, i te o wiele słabsze: Ostrołęka, Ciechanów i Siedlce.
Warszawę od województwa mazowieckiego dzieli przepaść. W biednym - z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę - województwie stolica stanowi wyspę zamożności. Bezrobocie jest tu stosunkowo małe, płace najwyższe w kraju. To oznacza, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta