Medialne centrum
Rozmowa z doktorem Zbigniewem Bajką z Ośrodka Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego: Nie zazdroszczę Warszawie
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Dwa czynniki przesądzają o tym, że niemal wszystkie wielkie media właśnie w Warszawie lokują swoje główne siedziby. Pierwszy to bezpośredni kontakt z polityką i biznesem najwyższego szczebla. Drugi - to łatwiejszy dostęp do pieniędzy.
Żaden dziennik ogólnopolski nie pozwoliłby sobie na umieszczenie redakcji poza stolicą. Wszystkie tytuły o takich aspiracjach, od "Naszego Dziennika" po "Trybunę", mają siedziby w Warszawie. Redakcja "Rzeczpospolitej" jest w samym środku stolicy.
- Nie wyobrażam sobie, byśmy mogli główną redakcję umieścić w innym mieście - mówi Aleksandra Zawłocka, wicenaczelna dziennika "Super Express". Wyjaśnia, dlaczego: - tu koncentruje się życie polityczne i ekonomiczne, tu rozgrywają się najważniejsze sprawy dla kraju, tu ściągają ludzie z całej Polski, by zrobić karierę. - Tutaj jest władza, a my jesteśmy po to, by jej patrzeć na ręce. Musimy otwierać drzwi, które na co dzień są zamknięte, musimy widzieć wszystko na własne oczy, robić zdjęcia. Tego wszystkiego nie da się załatwić, siedząc np. we Wrocławiu i rozmawiając przez telefon - dodaje Zawłocka.
Redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta