Pieniądze płyną przez stolicę
Pieniądze płyną przez stolicę
Na pierwszej sesji nowej warszawskiej giełdy 16 kwietnia 1991 r. obrót wyniósł - w przeliczeniu na obecną wartość złotego - 1990 zł. Dziś wskaźniki dziennego obrotu sięgają setek milionów złotych
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Na całym świecie to stolice krajów odgrywają główną rolę w sektorze finansowym. Są jednak wyjątki. Centrum finansowym Niemiec nie jest ani poprzednia stolica Bonn, ani obecna - Berlin, tylko Frankfurt. W USA centralą biznesową jest Nowy Jork, a nie Waszyngton. U nas jednak pod tym względem Warszawa nie ma żadnej konkurencji.
W Warszawie mieści się m.in. Narodowy Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych, Centralna Tabela Ofert (instytucja odpowiedzialna za prowadzenie publicznego obrotu papierami wartościowymi na regulowanym rynku pozagiełdowym), Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Zakotwiczyły tu także zagraniczne instytucje finansowe. Jest polska siedziba Banku Światowego, filia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, jest też przedstawicielstwo Komisji Europejskiej.
Potężny gmach Banku Pekao SA
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Sąsiedztwo wszystkich urzędów centralnych i instytucji finansowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta