Samotność wygnańca
Samotność wygnańca
Łukasz Gołębiewski
Gdy w 2000 roku chiński prozaik i dramaturg Gao Xingjian odbierał literacką Nagrodę Nobla, wiele osób krzywiło się na tę, zdawało się, kolejną polityczną decyzję. Świat niewiele wiedział o tym pisarzu ponad to, że jest dysydentem i że tworzy na obczyźnie, posługując się francuskim paszportem.
Nagrodzono go "za dzieło uniwersalne, gorzkie w swojej wnikliwości, wyróżniające się językowym geniuszem", jak określono jego powieść "Góra duszy". Czytając polski przekład tej obszernej powieści nie mamy wątpliwości, że Akademia Szwedzka, nie pomyliła się w wyborze.
W stanie ciągłej ucieczki
"Góra duszy" jest opowieścią o samotności i tęsknocie za miłością. To książka silnie wrośnięta w historię i tradycję Chin, wypełniona fragmentami pieśni ludowych i cytatami z tekstów mędrców tao. Jednocześnie jest to książka uniwersalna, bo traktuje przede wszystkim o uczuciach. Sukces Xingjiana polega na tym, że potrafił opisać swój wielki kraj i jego mieszkańców w sposób, który nie jest dla nas egzotyczny. Bo choć ludzie w prowincji Sichuan wciąż oddają cześć smokom i wężom, to przecież...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta