O inności innych
O inności innych
Czy dopiero po zagładzie zrozumieliśmy, jaką wagę ma dialog międzyreligijny?
DR STANISŁAW KRAJEWSKI: Ma pani rację. Doświadczenie II wojny miało zasadniczy wpływ na obecny dialog między religiami. Już przed wojną były próby postępowania w duchu szacunku, ale dopiero dramatyzm zagłady spowodował szok i uświadomił chrześcijanom w Europie i w Ameryce, że nauczanie pogardy (termin Jule Isaaca) może prowadzić do ludobójstwa. Nie musi, ale może - zarówno wówczas, jak i dziś. Jest godne uwagi, iż ten szok spowodowany przez zagładę oddziałał najpierw na Zachodzie - także w tym względzie naśladujemy Zachód.
Dr hab. Stanisław Krajewski pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i jest współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Ale w Polsce dialog utrudniła cenzura, która blokowała proces oczyszczania społecznej pamięci, poznania całej żydowskiej tragedii oraz prawdy o nas samych, także w Kościele.
Z pewnością komunizm nie ułatwiał sytuacji. W Kościele, który był naprawdę zagrożony, dominowało przeświadczenie, że trzeba się bronić, a to utrudniało wszelkie próby przewartościowania tradycji, w tym stosunku do judaizmu. Choć Żydów przeżyło tak niewielu, to postawy wobec nich w powojennej Polsce były mniej więcej takie same,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta