Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słuchając

06 marca 2004 | Plus Minus | JM MD JD

SŁUCHAJĄC

  • Sonaty jak wino
  • Młodość z tradycją w parze
  • Tajemnica flamenco
Sonaty jak wino

Nagrał pięć sonat Haydna i zdobył za nie nagrodę Grammy, w rywalizacji pokonując kilku znakomitych artystów. Wyróżnienie amerykańskiego przemysłu muzycznego z pewnością należało się Emanuelowi Aksowi, który choć nie może narzekać na brak artystycznych zajęć, pozostaje nieco w cieniu bardziej sławnych pianistów.

U nas nie trzeba go przedstawiać, nazwisko Aksa od dawna przyciąga publiczność do sal koncertowych. Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę podczas Konkursu Chopinowskiego w 1970 r., ale nie był wówczas liderem bardzo silnej ekipy amerykańskiej. Lepiej zaprezentowali się zdobywcy nagród - Garrick Ohlsson i Eugene Indjic, Ax musiał zadowolić się wyróżnieniem, na dodatek bardziej popularny od niego był wówczas jeszcze pupil słuchaczy i krytyków, niedopuszczony do finału Jeffrey Swann. W następnych latach Emanuel Ax z powodzeniem rozwijał karierę solisty, wygrał na przykład prestiżowy konkurs im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, ale nadal pozostawał na drugim planie.

Tegoroczne Grammy dla Emanuela Aksa to z pewnością także nagroda za cały jego dorobek, zwłaszcza że amerykański artysta otrzymał ją za kolejną już płytę z nagranymi przez siebie sonatami Haydna. I trudno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3170

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament