Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga na Golgotę

06 marca 2004 | Plus Minus | PM
źródło: Nieznane

SPÓR O "PASJĘ" MELA GIBSONA

Droga na Golgotę

(C) MONOLITH FILMS

PAWEŁ MILCAREK

Obejrzałem film, którego z żadnym nie mogę porównać. Bardzo mocny film o męce Chrystusa. Patrząc na to dzieło i na ludzi, którzy przyszli je obejrzeć na europejskiej premierze w Warszawie, pomyślałem, że w Polsce nie będziemy tym filmem tak bardzo zaskoczeni, gdyż jest nową postacią tradycyjnego misterium pasyjnego - jakby filmową i dosadniejszą wersją misteriów na naszych Kalwariach.

Film znajdzie się więc w wielkopostnym polskim pejzażu duchowym w harmonii z odbywającymi się wciąż w kościołach drogami krzyżowymi, gorzkimi żalami, z koncertami pasyjnych pieśni i lamentacji, z ciemnicami i grobami w Wielkim Tygodniu, z Chrystusem frasobliwym.

"Pasja" Gibsona wchodzi na ekrany niemal dokładnie rok po tym, gdy zaczęły się wokół niej gwałtowne kontrowersje w Stanach Zjednoczonych: w marcu 2003 r. po doniesieniach liberalnego "New York Timesa", że niebezpieczny tradycjonalista Mel Gibson robi film odtwarzający relację ewangeliczną o Męce, pojawiły się pierwsze oświadczenia organizacji żydowskich (Centrum Wiesenthala i Ligi przeciw Zniesławianiu), zaniepokojonych, że film kręcony przez osobę podejrzaną o odrzucanie nabytków Soboru Watykańskiego II może zaszkodzić dialogowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3170

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament