Co po nas pozostanie?
Co po nas pozostanie?
Serial dokumentalny "Tylko tato", zrealizowany przez Lidię Dudę
Fot. PAT
MAŁGORZATA PIWOWAR
Kierowana przez Andrzeja Fidyka od ośmiu lat sztandarowa redakcja dokumentu TVP 1 ma coraz mniej do zaoferowania widzowi. Musi się on zadowolić przede wszystkim telenowelami dokumentalnymi i zagranicznymi filmami.
Tylko naskórek życia
KAZIMIERZ KARABASZ
Telewizja bierze pod uwagę przede wszystkim oglądalność. To problem wszystkich mediów, który pojawił się wraz z nastaniem wolnego rynku. Za wszelką cenę chcą pozyskać czytelnika, słuchacza, widza. Telewizja publiczna powinna jednak pamiętać, że ma zapisaną w ustawie misję społeczną i jest zobowiązana brać pod uwagę także publiczność liczącą nawet 1 procent widzów. To aż 300 tysięcy ludzi. A mamy około dwóch milionów osób z wyższym wykształceniem. Nie wspomnę już o powinności edukowania widza i kształtowania jego gustu. Sprawę mógłby radykalnie rozwiązać kulturalny kanał tematyczny.
Film dokumentalny stał się towarem, który trzeba atrakcyjnie sprzedać. Coraz więcej dokumentów obraca się w kręgu ciekawostek obyczajowych, skrajnych, bulwersujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta