Kłajpeda i okolice
Jan Zieliński
Jerzy Stempowski w "Zapiskach dla zjawy", które ukażą się niebawem nakładem wydawnictwa Noir Sur Blanc, pisze: "Sowieckie podboje przypominają dwie słynne oberże, mieszczące się na Litwie po obu stronach granicy niemiecko-rosyjskiej. Ta po stronie niemieckiej nazywała się Immersatt, ta po rosyjskiej - Nimmersatt. Nazwy te okazały się prorocze." Immersatt to po polsku jakby Nasycona, Nimmersatt - Niesyta, Nienażarta. Dziś pozostała w topografii tylko ta druga, w wersji litewskiej, jako Nemirseta, kąpielisko na wybrzeżu Bałtyku, na wschód od Kłajpedy, w stronę Połągi.
Zatroskany świadek
Miejsce, odzwierciedlające w nazwach różnice cywilizacyjne, przechodziło nieraz z rąk do rąk. W roku 1807 Kłajpeda (pod niemiecką nazwą Memel) była nawet przez dwanaście miesięcy stolicą Prus - tu rezydowała para królewska. Z kolei po pierwszej wojnie światowej stacjonowali tu, z ramienia Ligi Narodów, Francuzi. W roku 1923 obszar Kłajpedy przyłączono do Litwy. Na przełomie roku 1938/39 o byłą pruską stolicę skutecznie upomniała się Trzecia Rzesza.
Ten właśnie moment przejścia możemy obserwować z bliska dzięki reportażom i komentarzom politycznym Józefa Mackiewicza, opublikowanym ostatnio pierwszy raz w wydaniu książkowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta