Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek zapłaci odbiorca towaru

18 marca 2004 | Dobra firma | RK

VAT W FIRMIE

Dostawa z montażem lub instalacją po 1 maja 2004 r.

Podatek zapłaci odbiorca towaru

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej będą obowiązywać nowe zasady opodatkowania dostaw towarów instalowanych lub montowanych przez dostawcę lub w imieniu dostawcy z kraju UE.

Obecnie taka transakcja handlowa z zagranicznym kontrahentem, wiążąca się z przeniesieniem własności towaru, gdy dostawca dodatkowo zobowiązuje się do jego zainstalowania bądź zamontowania, jest traktowana jak eksport (jeśli dostawcą jest polski kontrahent, a odbiorcą kontrahent zagraniczny) bądź import towaru (jeśli dostawcą jest zagraniczny kontrahent, a odbiorcą podmiot polski). Sama usługa instalacji lub montażu jest najczęściej elementem kalkulacyjnym ceny towaru. W razie osobnego jej ujęcia w kontrakcie (co zdarza się jednak znacznie rzadziej) usługa ta stanowi u jej odbiorcy (jednocześnie nabywcy towaru instalowanego czy montowanego) import usług. Importem usług - w rozumieniu obecnej ustawy o VAT - są bowiem usługi świadczone na terytorium naszego kraju, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej. Gdy to polski podmiot oferuje taką formę sprzedaży i odrębnie fakturuje usługę montażu (instalacji), wówczas usługa ta - jako wykonana przez polskiego podatnika poza terytorium...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3180

Spis treści
Zamów abonament