Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W kwietniu rejestracja unijnego VAT

18 marca 2004 | Prawo | AG
źródło: Nieznane

Podatki Ministerstwo uspokaja, jednak firmy nadal mają wątpliwości

W kwietniu rejestracja unijnego VAT

ANNA GRABOWSKA

Ministerstwo Finansów zapewnia, że każdy podatnik, który zechce przed 1 maja zarejestrować się dla potrzeb unijnego VAT, zdąży to zrobić. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenie z rejestracją, można mieć jednak co do tego wątpliwości.

Gdyby zaś ktoś chciał handlować z państwami Wspólnoty, a numeru VAT UE by nie miał, poniósłby wymierne straty finansowe.

Firmy bez numeru nie będą mogły korzystać ze stawki zerowej w przypadku dostaw wewnątrzunijnych, a w niektórych sytuacjach zapłacą podatek nawet dwa razy - w Polsce i w państwie wywozu lub przywozu.

Każdy, kto zechce się zarejestrować, musi złożyć w swoim urzędzie skarbowym zgłoszenie, tzw. druk VAT-R, i zaznaczyć, że będzie dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy, nabycia towarów, importować od podatników UE usługi transportu czy pośrednictwa. Urząd wystawi mu potwierdzenie zgłoszenia, które prześle pocztą. I tu zaczyna się problem z czasem.

Mobilizacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3180

Spis treści
Zamów abonament