Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba zapłacić VAT i skorygować koszty

18 marca 2004 | Dobra firma | AB

PODATKI W FIRMIE

Darowizna towarów handlowych

Trzeba zapłacić VAT i skorygować koszty

Zdarza się, że podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów i ewidencje VAT dokona darowizny na rzecz innego podmiotu. Jeżeli polega ona na przekazaniu pewnej kwoty pieniędzy, to nie wiąże się z koniecznością jakichkolwiek wpisów w księgach podatkowych. Inaczej rzecz wygląda, gdy podatnik przekaże posiadane materiały lub towary handlowe, przy zakupie których odliczył VAT naliczony. Taka darowizna powoduje powstanie dodatkowego obrotu w zakresie VAT, nie wpływa na zwiększenie przychodów, lecz powoduje konieczność zmniejszenia kosztów.

Faktura wewnętrzna

Na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlegają darowizny towarów. Towarami, w rozumieniu przepisów ustawy będą zarówno materiały, jak i towary handlowe. Darczyńca powinien wystawić tzw. fakturę wewnętrzną. Przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3180

Spis treści
Zamów abonament