Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez ulgi, ale z prawem do członkostwa

18 marca 2004 | Prawo | IL

Podatki Mieszkanie spółdzielcze lokatorskie i dziedziczenie

Bez ulgi, ale z prawem do członkostwa

Ulga mieszkaniowa przewidziana dla dziedziczących mieszkania i domy oraz obdarowanych nimi nie dotyczy mieszkań spółdzielczych lokatorskich. Spadkobiercy w takim wypadku dziedziczą wkład mieszkaniowy, a nie prawo do mieszkania. Jednak małżonek, dzieci i inne osoby bliskie zamieszkałe w takim lokum ze zmarłym członkiem spółdzielni mogą domagać się przyjęcia do spółdzielni i przydzielenia mieszkania po nim.

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn, którą normuje art. 16 ust. 1 ustawy z 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 1997 r. nr 16, poz. 89 ze zm.), dotyczy: mieszkań i domów, a także ich części, będących własnością spadkodawcy lub darczyńcy; mieszkań stanowiących oddzielną nieruchomość (tzw. hipotecznych); mieszkań spółdzielczych własnościowych; wynikających z przydziału w spółdzielni mieszkaniowych praw do spółdzielczych domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych.

Tylko dla jednego

Spadkobiercy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3180

Spis treści
Zamów abonament