Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Między fikcją a bolesną rzeczywistością

18 marca 2004 | Publicystyka, Opinie | MS

Analiza

System ochrony zdrowia po nowej reformie nie będzie idealny, ale ma być bardziej sprawiedliwy i zrównoważony finansowo niż obecny

Między fikcją a bolesną rzeczywistością

Rząd cały czas pracuje nad założeniami do nowej ustawy, która określi ramy prawne systemu ochrony zdrowia, jaki ma obowiązywać od 1 stycznia 2005 roku. Raport przygotowany dla ministra zdrowia przez zespół ekspertów nie pozostawia jednak wątpliwości: już wkrótce część świadczeń medycznych nie będzie finansowana w ramach obowiązkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Świadczenia zostaną podzielone na "gwarantowane" oraz "rekomendowane". I to z punktu widzenia pacjentów oraz wszystkich płacących składki na ubezpieczenie zdrowotne jest wiadomość najważniejsza.

Świadczenia gwarantowane będą dostępne dla wszystkich obywateli "w zasadzie bezpłatnie", uzyskanie świadczenia rekomendowanego będzie się wiązało z koniecznością dopłaty.

Jakie zmiany proponują eksperci?

- Wszyscy pacjenci mają mieć równy dostęp do świadczeń, które znajdą się w koszyku usług gwarantowanych. Dostęp do świadczeń spoza tego wykazu byłby uzależniony od wniesienia opłat lub posiadania polisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3180

Spis treści
Zamów abonament