Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duch bojowy słabnie

18 marca 2004 | Publicystyka, Opinie | PG

Chińczycy z kontynentu o Tajwanie, na którym w sobotę odbędzie się głosowanie

nad przyszłością wyspy

Duch bojowy słabnie

Niemal co drugi młody Chińczyk jest zdania, że Tajwan należy wcielić do macierzy siłą. Większość młodych Tajwańczyków nie chce jednak słyszeć o zjednoczeniu z ludowymi Chinami. W sobotę Tajwańczycy będą wybierać między dwiema wizjami przyszłości wyspy.

Około 43 procent Chińczyków opowiada się za użyciem siły w celu przywrócenia władzy Pekinu nad Tajwanem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Chiński Instytut Badań Społecznych przed sobotnimi wyborami prezydenckimi i referendum na Tajwanie. Więcej, bo 55 proc. osób ankietowanych przez Instytut za pośrednictwem Internetu i telefonu, jest za pokojowym powrotem wyspy pod skrzydła chińskiej stolicy. Mniej więcej tyle samo wierzy, że pokojowe zjednoczenie w końcu nastąpi.

Sprawa prosta czy skomplikowana

Od czasu zakończenia wojny domowej w 1949 roku Tajwan pozostaje poza kontrolą komunistycznego rządu w Pekinie, który uważa wyspę za integralną część Chin i proponuje Tajwańczykom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3180

Spis treści
Zamów abonament