Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uspołecznić politykę europejską

18 marca 2004 | Publicystyka, Opinie | KS
źródło: Nieznane

Jak przeciwdziałać Europie dwóch prędkości

Uspołecznić politykę europejską

JANUSZ MAYK MAJEWSKI

KATARZYNA SKÓRZYŃSKA

Osiągnięty przed referendum konsensus w kwestii polskiej polityki europejskiej - osiągnięty zarówno w Sejmie, gdzie nawet radykalne ugrupowania parlamentarne niezbyt energicznie nawoływały do głosowania na "nie", jak i w kręgach opiniotwórczych - nie wytrzymał pierwszej poważnej próby sił na forum Unii, jak zauważył Zdzisław Najder w artykule "Wspólnota zamiast blokady" ("Rzeczpospolita" z 11 lutego 2004 r.). Próbą taką jest dyskusja o projekcie traktatu konstytucyjnego. Praca nad konstytucją, a przede wszystkim procedura przyjmowania wyników prac Konwentu, to pierwsze istotne z punktu widzenia Unii Europejskiej negocjacje międzyrządowe, w których Polska uczestniczy na prawach pełnoprawnego partnera. Pierwszy raz również stanowisko Polski miało decydujący wpływ na wynik ustaleń konferencji międzyrządowej.

Starzy i nowi

Dobrze, że sytuacja ta zdarzyła się jeszcze przed formalnym przystąpieniem do Wspólnoty, już teraz bowiem można ocenić, co w takich sytuacjach jest mocną, a co słabą stroną polskiego stanowiska. Kwestia konstytucji to dla Unii Europejskiej sprawa nader istotna - bardziej dla tożsamości Wspólnoty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3180

Spis treści
Zamów abonament