Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobry gospodarz zastąpił dobrego zarządcę

18 marca 2004 | Prawo | WG

Prawo karne Gdy menedżer nie podejmuje ryzyka lub gdy ryzyko jest irracjonalne

Dobry gospodarz zastąpił dobrego zarządcę

WALDEMAR GONTARSKI

Polskie prawo materialne i procesowe, stosowane przy zwalczaniu przestępstw gospodarczych, odpowiada standardom Rady Europy. Gorzej jest z "prawem w działaniu"

Jeśli menedżer nie podejmuje ryzyka gospodarczego, może podpadać pod art. 296 kodeksu karnego (przestępstwo gospodarcze polegające na nadużyciu zaufania). Jeśli ryzyko jest irracjonalne - też w grę wchodzi zastosowanie art. 296 k.k. Przepis ten wymaga podporządkowania się zasadzie "dopuszczalnego ryzyka gospodarczego", o której mowa w uchwale SN z 26 czerwca 1989 r., VI KZP 28/87. W rozumieniu przepisów prawa karnego działalność gospodarcza nie może być ujmowana statycznie, bez elementów ryzyka, czyli ze "stuprocentową pewnością" - zauważa z kolei SN w postanowieniu z 27 kwietnia 1994 r., I KZP 6/94.

Dopuszczalne granice

Czyn zabroniony art. 296 k.k. zawiera się m.in. w następującej alternatywie (warunki konieczne - ale niewystarczające - odpowiedzialności):

  • nadużycie uprawnień (chodzi o wykroczenie poza zakres udzielonych uprawnień, jak również działania mieszczące się formalnie w tych uprawnieniach, lecz sprzeczne z interesem mocodawcy lub z obowiązkami "dobrego
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3180

Spis treści
Zamów abonament