Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezydent Koehler ze Skierbieszowa

18 marca 2004 | Publicystyka, Opinie | PJ
źródło: Nieznane

Niemcy nic nie wiedzą o hitlerowskich zbrodniach na Zamojszczyźnie, gdzie w 1943 roku urodził się ich przyszły prezydent

Prezydent Köhler ze Skierbieszowa

(C) AFP

Skierbieszów, nazwa dla przeciętnego Niemca zbyt trudna do wymówienia, pojawia się obecnie coraz częściej na łamach niemieckiej prasy. Urodził się tam Horst Köhler, niemal pewny kandydat na prezydenta RFN.

Skąd takie miejsce urodzenia Horsta Köhlera, który do 4 marca był prezesem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a w maju, jak wskazuje parlamentarna arytmetyka, zostanie wybrany na prezydenta RFN przez Zgromadzenie Narodowe? Wyjaśnia to częściowo data urodzin - luty 1943 roku. Skierbieszów koło Zamościa jest jedną z setek miejscowości, które zostały zasiedlone przez niemieckich osadników w ramach tzw. Generalplan Ost. Do Skierbieszowa skierowani zostali niemieccy mieszkańcy Reszkanowki, małej osady w rumuńskiej Besarabii. Nastąpiło to po brutalnej pacyfikacji Zamojszczyzny.

Nie czuje się wypędzonym

W jednym z ostatnich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3180

Spis treści
Zamów abonament