Firmy
BASF: redukcje zatrudnienia
Największa na świecie grupa chemiczna, niemiecki BASF, zmniejszyła w 2003 r. zysk netto o 39,5 proc., do 910 mln EUR, na skutek podrożenia surowców. Zysk operacyjny EBIT poprawił się o 3,9 proc., do 2,99 mld EUR, co giełda skwitowała wzrostem notowań o 2,21 proc., do 42,57 EUR. Obroty zwiększyły się o 6,5 proc., do 8,54 mld. Miniony rok był trudny dla niemieckiej chemii: Degussa zanotowała straty, Celanese rozczarowała wynikiem, a Bayer pozbędzie się do 2005 r. części chemii i polimerów uważanych za nierentowne. BASF musiał odpisać 354 mln EUR na poprawę rentowności. Dalej będzie redukować zatrudnienie, teraz poinformował o likwidacji 750 etatów w Ameryce Płn., w sierpniu zapowiedział likwidację 1000. Łącznie zaoszczędzi dzięki temu 250 mln EUR. Prezes J?rgen Hambrecht jest optymistą, jeśli chodzi o ten rok: zakłada wzrost zysku operacyjnego i lekką poprawę sprzedaży. (AFP, Reuters, P.R.)
MEDIA, TECHNOLOGIE
Bogdan Wiśniewski prezesem Optimusa
Prezesem zarządu nowosądeckiej spółki komputerowej Optimus został Bogdan Wiśniewski (45 lat), który ostatnio był dyrektorem generalnym SAD Apple IMC Poland. Nowy prezes Optimusa od początku kariery zawodowej był związany z branżą informatyczną. W latach 1984 - 1991 był dyrektorem generalnym, a następnie prezesem zarządu w Grupie Karen. Pracował także w Dell...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta