Moralny stan wyjątkowy
Moralny stan wyjątkowy
Czy Samoobrona jest ruchem i partią populistyczną? Tak. Co więcej, jest też prawdą, że może w przyszłości stanowić zagrożenie dla demokracji w Polsce. Jej zwolennicy nie są jednak barbarzyńcami czy idiotami, tylko ludźmi, którzy utracili wiarę w autoregulacyjną zdolność demokracji. Czy istnieje sposób, aby tę wiarę odzyskali?
Populizm, który obecnie ma dla nas jednoznacznie pejoratywne znaczenie, nie zawsze był oceniany negatywnie, także przez tych, którzy populistami nie byli. Najczęściej pojawiał się w krajach gorzej rozwiniętych i stanowił polityczną formę walki o władzę, o wyzwolenie spod rządów oligarchicznych lub despotycznych. W tym rozumieniu mieliśmy populizm Gandhiego w Indiach i zupełnie odmienny populizm Perona w Argentynie. Populizm może zatem mieć charakter pokojowy i może posługiwać się przemocą, akceptowaną - w każdym razie w pierwszym jego okresie - przez licznych zwolenników. Populizm często ponosił porażki, tak było z People's Party w końcu XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, tak było w przypadku narodników w Rosji czy populistycznych prób dominacji partii ludowych w okresie międzywojennym w Europie (największe sukcesy odniósł w Bułgarii).
Po II wojnie światowej w Europie - czy też w ramach cywilizacji zachodniej - populizm jest ciągle obecny i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta