Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złoto w kropli farby

03 kwietnia 2004 | Kultura | MM

Wydarzenie w Wiedniu Wystawa płócien, rysunków i grafik Rembrandta w Albertina Museum

Złoto w kropli farby

Co za zbieg okoliczności: Rembrandt van Rijn w Warszawie i Wiedniu jednocześnie. Co więcej, wystawa jego rycin w naszym Zamku Królewskim ma klasę i urodę porównywalną do otwartej w miniony piątek ekspozycji w wiedeńskim Albertina Museum, mającym najbogatszą na świecie kolekcję prac na papierze.

Niektóre sztychy genialnego Holendra powtarzają się w obydwu miejscach. Koncepcja układu też podobna: zachowana chronologia, pogrupowane wątki. W jednym nie możemy Austrii dorównać - nie stać nas na wypożyczenie 30 płócien i 80 rysunków mistrza z niemal 40 zagranicznych zbiorów. Te dzieła plus 70 grafik złożyły się na ekspozycje w Albertinie.

Już wczoraj i przedwczoraj, w pierwszy weekend po otwarciu, międzynarodowy tłum parł na muzeum mimo padającego śniegu z deszczem. Ścisk w salach utrudniał kontemplację obiektów. A warto im poświęcić sporo czasu - Rembrandt nic nie stracił na aktualności.

W ciemnościach,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3194

Spis treści
Zamów abonament