Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z ukosa

03 kwietnia 2004 | Plus Minus | NS

Smecz

Z ukosa

W holu lotniska w Bombaju pasażerów atakują chmary komarów, w toalecie są eleganckie umywalki, ale drzwi jak od niechlujnej stodoły, żołnierze noszą karabiny maszynowe przyczepione do pasków łańcuchami, na jakich u nas trzyma się podwórzowe psy. Niekonsekwencja, zaniedbanie szczegółu i paradoks witają na samym progu Indii, by rozwijać się już bez przeszkód na miarę ogromu tego kraju.

I znowu w brzuchu boeinga 747, lot do Bangalore. Jest coś upiornego w tych fruwających wielorybach. Czasami mam wrażenie, że trawią stłoczonych pasażerów i wydalają ich w strasznym stanie.

Na Indie łatwo jest pisać paszkwile, kiedy patrzy się na nie z naszej, europejskiej perspektywy, gdzie czas wyznacza dokładnie godziny, a czystość i higiena nie są tylko metaforą. Z tego punktu widzenia Indie mogą jawić się jako piekło. Jak to więc możliwe, że kiedy badano stan zadowolenia z życia ludzi w różnych krajach, Indie zajęły pierwsze miejsce? Bez próby odpowiedzi na to pytanie nie wolno pisać o tym kontynencie.

Indie to jedna trzecia powierzchni USA, a trzykrotnie więcej ludności. Mówi się tam 22 językami i setkami dialektów, podobnie wiele jest odmian kulturowych i religijnych. Kiedyś, gdy Polska jeszcze się rozwijała, napisałem z przesadnym optymizmem, że oto jesteśmy cudownym przykładem tolerancji kapitalistycznej materii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3194

Spis treści
Zamów abonament