Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podział władzy czy podział odpowiedzialności

03 kwietnia 2004 | Plus Minus | JS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

DŁUGA DROGA DO OKRĄGŁEGO STOŁU

Podział władzy czy podział odpowiedzialności

Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki opuszczają Stocznię Gdańską po strajku w maju 1988 roku

FOT. (C) PAP / STEFAN KRASZEWSKI

Jak to się stało, że piętnaście lat temu komuniści, sprawujący w Polsce dyktatorską władzę, postanowili poddać ją pod głosowanie? Dlaczego i w jakich okolicznościach doszło do rozmów Okrągłego Stołu i legalizacji demokratycznej opozycji?

Odpowiedzi na te pytania próbowało już dać kilku autorów prac o negocjowanym upadku komunizmu w Polsce. Próbę taką ponawia profesor Andrzej Garlicki w niedawno wydanej książce zatytułowanej "Karuzela. Rzecz o Okrągłym Stole" (Czytelnik, Warszawa 2003). Choć tytuł ma charakter żartobliwy, to książka traktuje temat jak najbardziej poważnie, a jej autor jest znakomitym historykiem II Rzeczypospolitej. Zarys politycznej genezy III Rzeczypospolitej należy do dzieł mniej udanych w bibliografii profesora.

Książka jest próbą rekonstrukcji toku politycznego myślenia i źródeł decyzji podejmowanych przez kierownicze gremia PZPR od połowy lat 80. Dojrzewanie elit "Solidarności" do porozumienia z ekipą generała Jaruzelskiego profesor Garlicki przedstawia dość powierzchownie. O opozycyjno-solidarnościowej stronie Okrągłego Stołu nie dowiadujemy się w gruncie rzeczy niczego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3194

Spis treści
Zamów abonament