Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chiny - jak daleko to, jak blisko

03 kwietnia 2004 | Publicystyka, Opinie | JK

GOSPODARKA: OPINIE - OCENY - LUDZIE

MOIM ZDANIEM

JAN KRZYSZTOF BIELECKI

Chiny - jak daleko to, jak blisko

Z Polski Chin jakby nie widać. Trudno jednak nie zauważyć wyjątkowo dynamicznego rozwoju gospodarczego tego kraju, rozwoju, który ze względu na swój rozmiar w coraz większym stopniu wpływa na sytuację na rynkach światowych.

Od 1995 roku w skali światowej zostało straconych ponad 22 miliony miejsc pracy w sektorze przemysłowym, głównie z powodu wzrostu wydajności, ale także wskutek ich "eksportu" do krajów o tańszej sile roboczej i sprzyjającym klimacie dla zagranicznych firm. Wiele decyzji o przeniesieniu produkcji właśnie do Chin wynika z potrzeby utrzymania pozycji konkurencyjnej na światowym rynku. Na przykład General Motors stanął przed wyborem: albo przenieść produkcję do Chin, kosztem zmniejszenia zatrudnienia w USA, i zainwestować tam korzystając z taniej siły roboczej i dynamicznie rosnącego popytu wewnętrznego, albo zacząć przegrywać z rywalami z Europy lub Japonii. Amerykańskie firmy, umiejętnie instalując się na rynku chińskim, weszły do czołówki eksporterów z tego kraju do USA. Tylko w sieci Wal-Mart wartość produktów pochodzenia chińskiego przekracza znacznie 10 mld...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3194

Spis treści
Zamów abonament