Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczny półmrok

03 kwietnia 2004 | Plus Minus | AA
źródło: Nieznane

SŁUŻBY I POLITYKA

Niebezpieczny półmrok

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

Jak zwykle w Polsce kampanie wyborczą poprzedza dyskusja na temat służb specjalnych. Nikt jednak nie zastanawia się nad tym, że ich stan jest odzwierciedleniem stanu świadomości klasy politycznej, która nie bardzo rozumie role i zadania tych służb w nowoczesnym państwie. Ostatnie dni przynoszą nowe dowody na prawdziwość tej tezy. Enuncjacje i zaprzeczenia ministra Kaczmarka, premiera Millera i innych zamieszanych w sprawę zatrzymania prezesa Orlenu to kolejny kamyk do zachwaszczonego ogródka polskich tajnych służb.

Służby czy policja

Anatol Lawina w opublikowanym niedawno w "Rzeczpospolitej" artykule ("Kompetentne łamanie prawa", 26 lutego) słusznie zauważył, że powstały w 1990 r. Urząd Ochrony Państwa organizacyjnie był repliką SB. Koncepcja organizacyjna UOP powstała na biurkach ocalałych z weryfikacji funkcjonariuszy dawnej służby. Rezultatom nie ma się co dziwić. Od pomysłodawców urzędu nie należało oczekiwać, że przeskoczą samych siebie. Podobnie jak od solidarnościowych twórców tego przedsięwzięcia Krzysztofa Kozłowskiego i Andrzeja Milczanowskiego nie można było wymagać, by wiedzieli, jaka jest rola cywilnych służb i jak powinny one zostać zorganizowane w warunkach ustrojowych, których wszyscy bardziej się domyślali, niż znali je z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3194

Spis treści
Zamów abonament