Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim się zadłużysz

03 kwietnia 2004 | Specjalny | KM

Kredyt na ostatnią chwilę Co powinien wiedzieć klient

Zanim się zadłużysz

KRYSTYNA MILEWSKA

KOMENTARZ

Zaciągać kredyt w złotych czy w dewizach, ze stopą stałą czy zmienną?

ŁUKASZ TARNAWA

GŁÓWNY ANALITYK W PKO BP SA

Aby odpowiedzieć na takie pytanie, trzeba przeprowadzić analizę ryzyka. Najprościej jest trzymać się zasady: kredyt zaciągamy w walucie, w której zarabiamy. Ale kredyty walutowe ciągle kuszą niższym oprocentowaniem. Trzeba jednak mieć świadomość, że w Polsce kursy walut są - podobnie jak w pozostałych krajach o wschodzącej gospodarce rynkowej - bardzo wrażliwe na sytuację polityczną. Rosnące poparcie dla partii o charakterze populistycznym może mocno osłabić złotego, a tym samym zwiększyć ryzyko kredytu dewizowego. Trudno jest również przewidzieć, jak wejście Polski do Unii Europejskiej zaważy na relacji euro - złoty. Jeżeli jednak spodziewamy się destabilizacji politycznej, to najbezpieczniejszym wyjściem jest zaciąganie wieloletniego kredytu w złotych i o stałej stopie.

NOT. KM

Czy można dostać kredyt na mieszkanie w ciągu kilku tygodni? Można, choć jest to trudne. Bank niemal od ręki powie klientowi, czy, według jego kryteriów, ma zdolność kredytową. Zanim jednak wypłaci pieniądze, będzie żądał dostarczenia dokumentów, które zabezpieczą spłatę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3194

Spis treści
Zamów abonament