Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Otworzyć zatrzaśnięte drzwi

03 kwietnia 2004 | Plus Minus | GH
źródło: Nieznane

KRYZYS W KULTURZE

Otworzyć zatrzaśnięte drzwi

RYS. ZYGMUNT JANUSZEWSKI

Tadeusz Konwicki w latach siedemdziesiątych powiedział: "Miałem straszny sen, śniło mi się, że odzyskaliśmy niepodległość". Myślę sobie, że co się tyczy spraw publicznych, łatwo w Polsce być prorokiem. Bo kiedy spojrzy się wstecz, można bez trudu stwierdzić, że prawie wszystkie przypadki euforycznych uniesień wolnościowo-patriotycznych zaczynały się i kończyły jednakowo. Od szalonego tańca pojednania, solidarności i wiary w przyszłość do braku jakiegokolwiek pomysłu na funkcjonowanie społeczeństwa i charakter państwa. Efekt tego także jest taki sam. Powrót i zatrzaśnięcie drzwi do własnego domu. Dziki indywidualizm. Interesowność rozumiana jako gromadzenie dóbr za wszelką cenę i na horyzoncie złowieszcze przeczucie nowego zagrożenia.

Do tego obrazu, który od wieków u nas ożywa, cóż można dzisiaj dodać? Może to, że czas obecny cechuje zjawisko, do którego nie nawykliśmy, a ściślej, do którego mamy organiczną niechęć.

Jesteśmy mianowicie świadkami rewolucji. Sami z siebie, przez nikogo niezmuszani, w pełnej swobodzie wyboru, dokonujemy rozrachunku z przeszłością i pod tym hasłem usiłujemy zbudować nowy ład. Ale, jak zwykle, z wrodzonej dobroci, z poczciwości serca, którą niekiedy nazywamy tolerancją, zmianom tym nie towarzyszy ani...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3194

Spis treści
Zamów abonament