Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadal najwięcej kupujemy w Rosji

03 kwietnia 2004 | Ekonomia | AŁ AM AS
źródło: Nieznane

Bezpieczeństwo surowcowe Polska nigdy nie będzie samowystarczalna, jeśli chodzi o podstawowe surowce: ropę, gaz ziemny i rudy do produkcji stali

Nadal najwięcej kupujemy w Rosji

AGNIESZKA ŁAKOMA, ANDRZEJ MICHALSKI

Polskie rafinerie korzystają w 90 proc. z ropy rosyjskiej, a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - w 70 proc. z rosyjskiego gazu. Dotychczas teorii o niezawodności zaprzeczył tylko Gazprom, który przykręcił nam kurek z gazem na ponad dobę.

Rosjanie i Ukraińcy są także największymi dostawcami rudy, jednego z podstawowych surowców do produkcji stali. Reszta surowców niezbędnych dla polskiego przemysłu albo pochodzi z różnych krajów, albo jest na miejscu. Żywności jest w Polsce w bród.

Po lutowym doświadczeniu z ograniczeniem dostaw PGNiG stara się szybko znaleźć wyjście na wypadek, gdyby sytuacja z blokadą się powtórzyła. W polskich rafineriach, które mają zapasy paliw na 44 dni, wizja krótkotrwałego wstrzymania dostaw ropy jest brana pod uwagę, ale uważana za mało prawdopodobną. Nawet ostatnie problemy właścicieli Jukosu nie wzbudzają niepokoju.

Bruksela chce zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne

Każde państwo Unii Europejskiej powinno utrzymywać zapasy paliw wystarczające na pokrycie 90-dniowego zapotrzebowania. Polska będzie musiała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3194

Spis treści
Zamów abonament