Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Robin Hood na opak

03 kwietnia 2004 | Publicystyka, Opinie | ES
źródło: Nieznane

GOSPODARKA: OPINIE - OCENY - LUDZIE

Dotacje dla dużych inwestorów niesłusznie bywają uważane za sposób na zwiększenie napływu inwestorów zagranicznych.

Robin Hood na opak

RYS. ANDRZEJ JICHOTA

EWA SADOWSKA-CIEŚLAK

Po raz drugi pojawił się projekt ustawy o wsparciu finansowym dużych inwestycji, powyżej 40 mln euro. Stało się to akurat w momencie, gdy wicepremier Jerzy Hausner wchodzi w decydującą fazę batalii o sanację finansów publicznych. Jest to tym bardziej kuriozalne, że autorami projektu tego "skoku na budżet" są jego podwładni w resorcie gospodarki.

Domagają się oni wyasygnowania dużym inwestorom (głównie zagranicznym) z zadłużonego po uszy budżetu, który tnie nawet nędzne emerytury, kwot mogących iść w setki milionów złotych. Ma to pójść na "zachęcenie inwestorów zagranicznych do inwestowania w Polsce". Żeby udowodnić konieczność takiego kroku, przewrotnie wykorzystują dane statystyczne.

W uzasadnieniu do projektu ustawy cytuje się dane, które mają potwierdzać tezę o spadkowej tendencji napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich (BIZ), ale nie wyjaśnia się istoty tego zjawiska. Autorzy uzasadnienia nie informują, że z powodu sytuacji geopolitycznej w roku 2001 BIZ w skali światowej były o 50,8 proc. mniejsze niż w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3194

Spis treści
Zamów abonament