Kryzys na peryferiach
Kryzys na peryferiach
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
DARIUSZ GAWIN
Józef Szujski pisał niegdyś o fałszywej historii jako mistrzyni fałszywej polityki. Dzisiaj, kiedy historia utraciła naczelne miejsce wśród nauk humanistycznych, które zajmowała w wieku XIX, bliższe prawdy jest raczej stwierdzenie, iż mistrzynią fałszywej polityki bywają często fałszywe teorie społeczne. Książka Zdzisława Krasnodębskiego "Demokracja peryferii" stanowi znakomitą ilustrację tej tezy.
Książki nie może pominąć nikt, kto w obecnym polskim kryzysie widzi coś więcej niż tylko spektakl parlamentarno-gabinetowy. Do dzisiejszej sytuacji pasuje bowiem znakomicie dawne powiedzenie Stefana Kisielewskiego - obecny stan państwa to nie "kryzys", ale "skutek". Jego przyczyn należy zatem szukać w początkach III Rzeczypospolitej, a więc w czasach, gdy - choć trudno w to dzisiaj uwierzyć - toczono jeszcze w Polsce żarliwe spory ideowe, a teksty publicystyczne i publiczne wystąpienia tworzyły rzeczywistość na równi z decyzjami rządów i parlamentarnymi ustawami.
Pytania o liberalizm
Teorią czy też filozofią polityczną, poddaną przez Krasnodębskiego krytycznej analizie, jest polska odmiana liberalizmu. Jej modelowy przykład stanowi dla autora "Gazeta Wyborcza", a przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta