Malwa na wyłączność
Malwa na wyłączność
- W lipcu 2001 r. otrzymałem w Centralnym Ośrodku Badań Odmian Roślin Uprawnych tymczasowe wyłączne prawo do wykorzystania jej do celów przemysłowych - mówi Piotr Mańko, prezes Bioteku
(c) JANUSZ FILIPCZAK
MAGDA KOZMANA
Niewielka firma Biotek z Puław ma wyłączność na wykorzystanie biomasy z malwy pensylwańskiej do celów przemysłowych. Znalazła już przedsiębiorcę gotowego zainwestować ćwierć miliarda złotych w budowę elektrociepłowni opalanej tą biomasą. Akademia Rolnicza w Lublinie, gdzie powstała odmiana tej rośliny, zastanawia się, jak pozbawić Biotek wyłączności.
Elbląska elektrociepłownia należy do najstarszych w kraju. Już osiem lat temu uznano, że potrzebna jest nowa. Inwestycją interesowały się firmy polskie i zagraniczne, ale żadna się nie zdecydowała. W przedsięwzięcie gotów jest jednak zainwestować Andrzej Kasprowiak, deweloper z Warszawy.
W maju 2003 roku prezydent miasta Henryk Słonina podpisał z należącą do niego firmą Agro Eko Energia list intencyjny w sprawie budowy w Elblągu elektrociepłowni opalanej biomasą. Surowcem do jej produkcji ma być malwa pensylwańska. Elektrociepłownia ma wytwarzać 50 MW energii, a koszt jej budowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta