Pług wojny połamał sierpnie jasnych lat...
Pług wojny połamał sierpnie jasnych lat...
Na początku lat 70., gdy miałem kilkanaście lat i zacząłem przejawiać jako takie zainteresowania literackie, starszy brat mojego ojca zabrał mnie na spacer po Warszawie. Idąc w kierunku Starówki, zatrzymaliśmy się pod pałacem Blanka, gdzie wmurowana została tablica upamiętniająca śmierć poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w powstaniu warszawskim. Nazwisko poety nic mi wówczas nie mówiło, ale moją wyobraźnię pobudziło zdanie wypowiedziane przez stryja: - Gdyby żył i pisał dalej, byłby dzisiaj tak wielki jak Mickiewicz i Słowacki.
Później dowiedziałem się, że takich poetów jak Baczyński, którzy swoją młodość i swój talent złożyli - jak to się mówi - na ołtarzu ojczyzny, było więcej. To o nich zapewne myślał ich rówieśnik Artur Międzyrzecki, nawiasem mówiąc, żołnierz armii gen. Andersa, gdy w roku 1968 w wierszu "To się tylko tam mówi" napisał: "I nigdy się nie dowiemy/ Kto właściwie zginął w Apeninach/ Jaki Mickiewicz osiemnastoletni/ Nie wyniósł głowy z warszawskiego powstania/ I czy swoje Ballady zdążył już napisać".
Wydane w roku 1942 pod pseudonimem Jan Bugaj "Wiersze wybrane" Krzysztofa Kamila były pierwszym głośnym debiutem poetyckim w okupowanej przez hitlerowców Warszawie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta