Pewna jest tylko niepewność
Pewna jest tylko niepewność
ANDRZEJ SŁAWIŃSKI
W dwunastu bankach tworzących amerykańską Rezerwę Federalną pracuje kilkuset świetnych ekonomistów. Sami przyznają, że w departamentach badań Fed występuje "nadmierne zatrudnienie". Dlaczego zdarza się to w kraju, w którym konsekwentnie walczy się z rozrzutnością w sektorze publicznym? Przeciwko komu Fed wystawia tak liczną i doborową armię? Przeciwko niepewności, jaka towarzyszy prowadzeniu polityki pieniężnej.
Kiedyś wydawało się, że funkcjonowaniu banków centralnych nie towarzyszy żadna niepewność. Były to czasy waluty złotej, gdy banki centralne nieomal nic nie musiały robić. Wszystko "robiło się" samo. Wystarczyło wymieniać pieniądz krajowy na złoto według stałego parytetu. Resztę"załatwiał" automatyzm waluty złotej i szczęśliwy zbieg okoliczności; było nim to, że w latach 1870 - 1914 wydobycie złota - pełniącego wówczas rolę pieniądza światowego - rosło w tempie odpowiadającym mniej więcej długoterminowej stopie wzrostu światowej produkcji. Przez ponad czterdzieści lat zapewniało to stabilizację cen w globalnej gospodarce.
Coraz więcej adrenaliny
Bezprzykładne załamanie się produkcji w czasie wielkiego kryzysu (1929 -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta