Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko Szare Szeregi

12 czerwca 2004 | Specjalny | AK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

HARCERSTWO CZASÓW WOJNY

NIE TYLKO SZARE SZEREGI

Z PROF. TOMASZEM STRZEMBOSZEM ROZMAWIA ANDRZEJ KACZYŃSKI

Rz.: Zaintrygowało mnie pewne zdanie w książce "Bohaterowie ČKamieni na szaniec? w świetle dokumentów", w której z pietyzmem zebrał pan listy i zapiski "Zośki", "Rudego", "Alka", ich bliskich i druhów. Że obmyślając kompozycję książki, unikał pan "rozwiązania utrwalającego drażniące i niesłuszne stereotypy, znów skupiającego światła na tych najlepiej znanych bohaterach, preferującego głównie ČPomarańczarnię?, tak jak gdyby nie było obok niej innych wybitnych zespołów". Zechce pan profesor szerzej to objaśnić?

TOMASZ STRZEMBOSZ: Żeby z sensem i prawdziwie mówić o harcerstwie podczas wojny, trzeba uporządkować materię i rozprawić się z mitami i legendami, które są krzywdzące dla wielu środowisk.

Zaraz nasuwają się na myśl Szare Szeregi - i tylko one. Przed wojną ZHP było podzielone na dwa odrębne piony, męski i żeński. Łączyło je tylko stanowisko przewodniczącego ZHP i naczelnictwo, w którego skład wchodzili i mężczyźni, i niewiasty. Natomiast było dwoje naczelników, dwie Główne Kwatery, i dwie Naczelne Rady, męska i żeńska. Ten podział obowiązywał też podczas wojny. Nazwa Szare Szeregi dotyczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3250

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament