Wydawanie bez straty ulgi
Wydawanie bez straty ulgi
RYS. PAWEŁ GAŁKA
IZABELA LEWANDOWSKA
Osoby, które rozpoczęły oszczędzanie w kasie mieszkaniowej na podstawie umowy z bankiem zawartej przed 1 stycznia 2002 r., mogą bez utraty ulgi podatkowej scedować rachunek na dziecko. Jeśli dziecko po wycofaniu pieniędzy z kasy nie wyda ich na cele mieszkaniowe ani ono, ani rodzice ulgi zwracać nie muszą. Odmienny pogląd Ministerstwa Finansów nie ma uzasadnienia w przepisach.
WOJCIECH OLECHOWSKI Z KANCELARII KOCHAŃSKI BRUDKOWSKI OLECHOWSKI I WSPÓLNICY SP. J.
Moim zdaniem przepisy ustawy z 21 listopada 2001 r. nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozostawiają wątpliwości.
Jeśli prawo do rachunku oszczędnościowo-kredytowego zostanie scedowane na dzieci własne lub przysposobione, cedujący nie ma obowiązku zwrotu wcześniejszych odliczeń, w tej sytuacji bowiem nie występują okoliczności, o których mowa w art. 27a ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r. Nie ma również podstaw do żądania zwrotu ulgi od dziecka, na rzecz którego taka cesja nastąpiła. Przepisy ustawy nie nakładają bowiem na nie obowiązku zwrotu tej ulgi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta