Tajne życie do odtajnienia
Tajne życie do odtajnienia
Rz: Od niedawna sprzedawana jest w Stanach Zjednoczonych pana książka o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim "A Secret Life: The Polish Officer, His Covert Mission, and the Price He Paid to Save His Country" (Tajne życie. Polski oficer, jego potajemna misja i cena, jaką zapłacił za ratowanie swego kraju). Dlaczego zajął się pan właśnie Kuklińskim?
BENJAMIN WEISER: Zaczęło się od napisania o nim kilku artykułów dla "Washington Post" w 1992 roku. Żeby je przygotować, spędziłem sporo czasu na rozmowach z Kuklińskim oraz oficerami CIA, którzy z nim współpracowali. Pojechałem też do Polski na wywiady z generałami Jaruzelskim, Kiszczakiem, Siwickim i wieloma innymi osobami znającymi Kuklińskiego. Im bardziej wgryzałem się w temat, tym bardziej wydawał mi się on fascynujący i w końcu doszedłem do wniosku, że powinienem drążyć dalej i nie poprzestawać na artykułach, lecz napisać książkę. Gwoli ścisłości, nie byłem pierwszym Amerykaninem, który zainteresował się Kuklińskim. Już w grudniu 1982 r. ukazał się w "Newsweeku" artykuł, w którym - jeszcze bez podawania jego nazwiska - ujawniono, że CIA otrzymała plany wprowadzenia stanu wojennego od polskiego oficera w randze pułkownika. Z kolei w czerwcu 1986 roku duży artykuł o Kuklińskim,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta