Osobiste stawiennictwo na wezwanie urzędu
Osobiste stawiennictwo na wezwanie urzędu
Urząd skarbowy ma prawo wezwać podatnika, płatnika, inkasenta, a także inną osobę, w tym świadka, biegłego, do osobistego stawienia się w urzędzie dla złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie. Za niedostosowanie się do niego może być nałożona kara porządkowa do 2,5 tys. zł.
Możliwość wezwania do dokonania pewnych czynności istnieje także w różnych konkretnych sytuacjach przewidzianych w ordynacji podatkowej, np. w związku z przeprowadzeniem dowodów w postępowaniu podatkowym.
Wezwanie do osobistego stawiennictwa musi mieć zasadniczo formę pisemną i być doręczone za pokwitowaniem, choć ordynacja dopuszcza odstępstwa od tej zasady, gdy jest to uzasadnione ważnym interesem adresata albo stan sprawy tego wymaga. Wtedy organ podatkowy może go wezwać telefonicznie, telegraficznie albo za pomocą innych środków łączności (np. faksem, mailem).
Niemożność z ważnej przyczyny
Osobiste stawiennictwo oznacza, że nie można po otrzymaniu wezwania wyręczyć się pełnomocnikiem czy ograniczyć do pisemnych wyjaśnień. Zakres swobody organu podatkowego, gdy chodzi o wezwania, został ograniczony przez zastrzeżenie: "jeśli jest to niezbędne do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta