Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzinny kapitalizm

12 czerwca 2004 | Publicystyka, Opinie | HJ

Jedna z różnic między USA i Europą Zachodnią dotyczy podejścia do sposobów prowadzenia biznesu

Rodzinny kapitalizm

W toczącej się między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata wojnie na wartości dużą rolę odgrywa kwestia nadzoru korporacyjnego. Różnica wizji dotycząca działania kapitalizmu z jednej strony odzwierciedla niechęć wobec USA, a z drugiej - w niektórych przypadkach prowadzi do jej nasilenia. W latach 90. wyglądało na to, że reszta świata chce prowadzić biznes na sposób amerykański, czyli przy aktywnym wykorzystaniu rynków kapitałowych i założeniu, że szefowie spółek działają w interesie akcjonariuszy. Tę "amerykanizację" utożsamiano często z "globalizacją".

Potem pojawiła się reakcja na ten proces, a jej przyczyną był w dużej mierze upadek Enronu i skandale w innych korporacjach. Spora część świata zaczęła wówczas odchodzić od amerykańskiego sposobu prowadzenia biznesu. Europejczycy i Azjaci znów zaczęli energicznie zachwalać zalety własnego modelu kapitalizmu, w którym przywiązywano więcej wagi do wartości i wizji o charakterze długofalowym. Pojęcie "wartości dla akcjonariuszy" odłożono na bok jako przelotny kaprys i oszustwo.

Zarówno w Europie kontynentalnej, jak i w niektórych częściach Azji wartości odnoszące się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3250

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament