Zjazd z wysokiej góry
Zjazd z wysokiej góry
W jakim stopniu ciężar stanowienia prawa, które będzie u nas obowiązywać, przesuwa się teraz z organów krajowych na unijne?
JAROSŁAW PIETRAS: Różnie się to ocenia. Niekiedy mówi się, że 2/3 przepisów, które do tej pory powstawały w Polsce, będzie teraz powstawać w Brukseli. Nie są to tylko przepisy wymagające rangi ustawowej w Polsce, ale także objęte u nas rozporządzeniami. W każdym razie można powiedzieć, że bardzo znacząca część prawa, przynajmniej w zarysie czy też w głównych ramach powstaje teraz w Brukseli.
Wymaga to więc wdrożenia tych przepisów w prawie krajowym, przynajmniej dyrektyw unijnych, ponieważ rozporządzenia unijne obowiązują wprost, choć i one mogą wymagać działań dostosowawczych.
Tak, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że do tej pory znaczna część prawa europejskiego została w Polsce wdrożona. Po przystąpieniu do UE sytuacja zmienia się o tyle, że dotychczas musieliśmy dostosować się do zasobu istniejącego prawa europejskiego. Teraz pozostaje nam wprowadzanie do naszego porządku prawnego na bieżąco powstających norm prawa europejskiego.
Na ile pozostawia nam to swobodę w kształtowaniu naszego prawa?
Istnieje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta