Pod murami arsenału
Pod murami arsenału
Informacje o akcji pod Arsenałem pojawiły się już 6 kwietnia w polskich pismach w Londynie i Jerozolimie, dzień później w Bagdadzie, 11 kwietnia w Teheranie, zaś w listopadzie 1943 roku na łamach niezwykle wówczas popularnego amerykańskiego magazynu "Collier's" zamieszczony został rysunek Williama Reusswiga przedstawiający uwolnienie więźniów pod Arsenałem (choć mylnie lokujący akcję przy Rynku Starego Miasta).
"Jest ich kilkunastu wybranych. Ochotników było więcej. Szło przecież o odbicie towarzyszy broni z rąk gestapowców.
Przechodząc koło Arsenału na miejsce zamierzonej akcji - raz jeszcze rzucają okiem na upatrzone stanowisko. Frontem do ścian starego Arsenału, świadka walk insurekcyjnych 1794 r. i powstania ludu Warszawy w 1831 roku, potem miejsca katorgi więźniów caratu - frontem do ścian starego Arsenału staną niebawem z bronią gotową do strzału: grupa 'butelkowa', grupa karab[inów] automat[ycznych] i grupa granatnicza. Przez ten łańcuch nie przepuszczą konwoju.
Szare, blade popołudnie przedwiośnia. Krążą wmieszani w tłum. O tej porze opróżniają się biura, policjanci schodzą z posterunków w pobliskim ghetto. Nikt nie zwraca uwagi na odległe gwizdy, nadlatujące z ulicy Bielańskiej. Tylko jeden zawodowo czujny policjant...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta