Jak rozliczać nadgodziny?
Jak rozliczać nadgodziny?
Nasz ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo ustalać pracę w godzinach nadliczbowych i jak ją rozliczać zgodnie z kodeksem pracy.
PROF. KRZYSZTOF RĄCZKA Z Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny "Personel od A do Z - prawo pracy"
- Jaki limit nadgodzin w roku obowiązuje od 1 stycznia 2004 r. Czy nadal jest to 150 godzin na jednego pracownika?
Limit 150 godzin został utrzymany. Jednak w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy można go wydłużyć. Można to zrobić, ale trzeba pamiętać o tym, żeby przeciętnie w tygodniu w okresie rozliczeniowym pracownik nie pracował więcej niż 48 godzin łącznie z godzinami nadliczbowymi. Aby inspektor pracy nie miał zastrzeżeń, należy określić w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy, że przeciętnie w tygodniu w okresie rozliczeniowym pracownik nie może pracować więcej niż 48 godzin.
- Wyliczyłam, że maksymalnie można wydłużyć ten limit nawet do 416 godzin rocznie.
Zakładając, że pracownik nie miałby urlopu. Trzeba jednak przyjąć rozsądną normę. Proponowałbym, aby nie wskazywać takiego maksymalnego wymiaru. Należy bowiem zakładać, że pracownik musi skorzystać z urlopu. Często ów zwiększony limit godzin nadliczbowych ustalany jest na poziomie 250 godzin.
ZA GODZINĘ CZY ZA MIESIĄC?
- Według jakiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta