Harmonizacja tylko w niezbędnym zakresie
Harmonizacja tylko w niezbędnym zakresie
Instytucje Unii Europejskiej, w tym Parlament, tworzą mnóstwo aktów prawa wspólnotowego. Jednocześnie twierdzi pan, że na poziomie Unii trzeba regulować tylko to, co niezbędne. Czy na przykład w dziedzinie podatków bezpośrednich dalsza harmonizacja jest potrzebna?
INGO FRIEDRICH: Wątpię, czy jest taka potrzeba. Można dyskutować, czy system podatków bezpośrednich powinien być taki sam we wszystkich krajach Unii. Można też dyskutować, jakie rodzaje działalności powinny być opodatkowane. Zapewne można nakłonić państwa członkowskie, by wdrożyły jednolity system opodatkowania np. odsetek od oszczędności. Ale myślę, że jest za wcześnie, by tworzyć bardziej precyzyjne reguły. Nawet w podatkach pośrednich mamy określony przedział stawek VAT, ale też dużo wyjątków od tej zasady. Chciałbym, by krajowe systemy podatkowe były wręcz pod pewną presją konkurencji. Ale gdybyśmy chcieli narzucić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta