Dobra Firma Vademecum: Kapitał początkowy. Lipcowe zmiany w kapitale
STARE I NOWE PRZEPISY
Lipcowe zmiany w kapitale
Stanisław Majkowski
Spis treści
Podstawowe zmiany przepisów o kapitale początkowym dotyczą okresów uwzględnianych podczas ustalania uprawnień do kapitału, a konkretnie zaliczania czasu korzystania z urlopu wychowawczego lub opieki nad dzieckiem.
Podobnie jak przy świadczeniach emerytalno-rentowych odpowiednie przełożenie na wartość kapitału początkowego ma udowodniony przez daną osobę staż ubezpieczeniowy. Składają się na niego okresy składkowe i nieskładkowe. Nie są tu natomiast uwzględniane tzw. okresy uzupełniające, wymienione w art. 10 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa o e. i r. z FUS). Mają one bowiem zastosowanie tylko przy emeryturze lub rencie. Różnice między starymi i nowymi przepisami pokazujemy w tabeli 1 .
Dotychczas okresy nieskładkowe mogły być przyjęte do stażu ubezpieczeniowego w maksymalnym wymiarze jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Od 1 lipca bieżącego roku ograniczenie to nie będzie dotyczyło okresów wymienionych w art. 7 pkt 5 ustawy. Mówi on o przypadających przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresach urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta