Dobra Firma Vademecum: Kapitał początkowy. Zmiany w ustalaniu kapitału początkowego
Zmiany w ustalaniu kapitału początkowego
Spis treści
Odpowiadamy, jak po nowemu ustalić kapitał początkowy, uwzględniając urlop wychowawczy i okres studiów, a także pracę za granicą.
- Wzór wniosku KP-1
- Wzór kwestionariusza RP-6
- Wzór zaświadczenia RP-7
EWA SEREMAK Starszy specjalista w departamencie świadczeń emerytalno-rentowych w centrali ZUS
- W jaki sposób ustalana jest podstawa wymiaru kapitału początkowego dla osób po studiach, które nie przepracowały kolejnych 10 lat? Kogo dotyczy zmiana w tym zakresie?
Dotyczy to osób urodzonych do końca 1968 r. Okres ubezpieczenia do podstawy wymiaru dla nich będzie liczony z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniu. Osoby, które mają już wydaną decyzję o wysokości kapitału początkowego, powinny złożyć wniosek o ponowne jego przeliczenie w związku ze zmianą przepisów. Na podstawie wniosku ZUS wyda decyzję o ponownym przeliczeniu kapitału początkowego. Jeśli ktoś pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy w kwocie najniższej i do podstawy wymiaru kapitału początkowego przyjęto najniższe wynagrodzenie pracowników z kolejnych 10 lat sprzed przyznania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta