PRASA ZAGRANICZNA O PAPIEŻU
Dwa tony dominują w zakończeniu testamentu. Pierwszy to obraz, którego papież używa, aby określić swoją pozycję in medio Ecclesiae (pośród Kościoła). Ile braterskiego ciepła jest w takim wyobrażeniu wspólnoty kościelnej, świadczy wspomnienie jego poprzednich doświadczeń kapłańskich wśród duchowieństwa archidiecezji krakowskiej, a później jako biskupa wśród episkopatu. Trudno nie zastosować tej formuły in medio Ecclesiae do rzeczywistości przeżywanej przez nas wszystkich w tych dniach - ludzkiego morza, które otaczało jego martwe ciało z tak ludzkim wzruszeniem. Ton drugi to pożegnanie tylu uczuć ziemskich.
Pogrzeb, transmitowany na żywo dla trzech miliardów osób, nie jest uroczystością "katolicką" w sensie jej ekskluzywności i wyłączenia innych: jest przede wszystkim oczyszczającą kąpielą, która przekracza kultury oraz ideologie, a nawet religie, wyrażając sens uniwersalnej nadziei (...) jest przejawem potrzeby, której ani polityka, ani technologia, ani nawet życie codzienne nie są w stanie zaspokoić: potrzeby bycia razem w spokoju, ze słusznego powodu i dla dobrej sprawy.
To przywrócenie właściwej kolei rzeczy. Odwiedził wszystkich szefów państw, suwerenów, dygnitarzy wszelkich wyznań,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta