Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W poszukiwaniu ojca

09 kwietnia 2005 | Plus Minus | BL

PAPIEŻ I MŁODZIEŻ W poszukiwaniu ojca Papież nie wchodził ze swymi krytykami w bezpośrednią dyskusję. Być może czekał "aż do żniwa" na owoce tego, co było w ich postawie wyrazem dobrej woli.

Namur, dwadzieścia lat temu, 18 maja 1985 roku. Spotkanie papieża z młodzieżą belgijską. Przedtem wielki festyn. Ja, przybysz zza szczelnej jeszcze żelaznej kurtyny, krążę wśród 250 namiotów, w których, poprzez dyskusje publiczne i happeningi, dają się poznać różne katolickie organizacje. Stosunek do papieża wyrażają różnie: od grupy młodych ludzi sprzedających publikacje z Jego tekstami, aż do tych z dumnie przypiętym znaczkiem "Nie przyjechałem tu dla papieża". Jaki prezent ofiarować papieżowi? - zastanawiają się w jednym z namiotów. Cegłę do budowy Kościoła, pudełko pigułek antykoncepcyjnych czy polską flagę? A może ptaszka w klatce w imieniu kobiet, kazalnicę, bilet powrotny do Włoch lub książkę pod tytułem "Tajemnica Kościoła pozostaje niezgłębiona dla dzisiejszej młodzieży"?

Za czy przeciw

Podczas tamtej wizyty Jana Pawła II w Belgii zobaczyłem pierwszy raz na własne oczy zjawisko wewnątrzkościelnej kontestacji, widoczne na Zachodzie zwłaszcza w okresie pierwszych kilku lat pontyfikatu. Wielu zachodnioeuropejskich katolików obawiało się, że papież "z zacofanej Polski" zechce odwrócić bieg posoborowej odnowy. Zarzucano mu, że nie rozumie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3504

Zamów abonament