Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z plebanii na sobór

09 kwietnia 2005 | Plus Minus | MM
źródło: Nieznane

DROGA DO ŚWIĘTOŚCI Z plebanii na sobór Polubił wieczorne rozmowy na plebaniach drewnianych, pachnących miodem i woskiem pszczelim, gdzie w nocy grają świerszcze, a rankiem budzi pianie kogutów. Pokochał kościoły i kościółki diecezji krakowskiej. Wizytacja duszpasterska kardynała Wojtyły w Łodzi, lata 60. (c) REPRODUKCJA TOMASZ ŻUREK

Umiera - 4 lutego 1958 roku - zasłużony biskup sufragan pomocniczy, ksiądz Stanisław Rospond, wierny współpracownik kardynała Sapiehy. Ksiądz arcybiskup Baziak stoi przed wyborem nowego kandydata. 4 lipca 1958 roku, w sposób nieoczekiwany dla wielu, wybór pada na naukowca: księdza dr. Wojtyłę. Wybór ten zastaje go na wycieczce z jego młodzieżą na Mazurach. Telegram ściąga go do Warszawy. Ale wraca tam jeszcze do nich, ponieważ obiecał, że odprawi im mszę świętą w niedzielę. Pytają, czy "wujek" zostanie, czy ulegnie zlikwidowaniu przez tę nominację. "Nie ma powodu, żeby był zlikwidowany". 28 września 1958 roku konsekracja biskupia na Wawelu. Katedra pełna chłopów i kobiet z Niegowici, inteligencji od św. Floriana, studentów i studentek, których prowadził jako duszpasterz akademicki. Są redaktorzy "Tygodnika Powszechnego", "Znaku", są klerycy i koledzy profesorowie z krakowskiego seminarium duchownego, koledzy profesorowie z KUL.

Po wielkich, uroczystych dniach powoli wchodzenie w nową...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3504

Zamów abonament