Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Święty, Święty

09 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | BZ kz Nt
źródło: Nieznane

Święty, Święty Morze ludzi, morze biało-czerwonych flag. I wiatr, symbol Ducha Świętego. Tego dnia, gdy Jana Pawła II żegnał cały świat, obecność Ducha Świętego wyczuwali wszyscy. Pięć milionów ludzi zgromadzonych w Rzymie.

Wiatr targał szatami kardynałów, przewracał kartki w śpiewnikach chórzystów, wyginał głośniki ustawione na placu św. Piotra. Nie oszczędził Księgi Ewangelii, która spoczęła na trumnie z ciałem Jana Pawła II. Otwierał kolejne stronice, przerzucał księgę od początku do końca. I wreszcie, pół godziny po rozpoczęciu ceremonii pogrzebowych, zamknął ją na zawsze.

Trumna była prosta. Lite drzewo cyprysowe, bez gwoździ, z widocznymi sękami i jedyną ozdobą: krzyżem z pierwszą literą imienia Maryi, herbem Jana Pawła II. Punktualnie o dziesiątej rano 12 pracowników Pałacu Apostolskiego ustawiło ją na wprost wejścia do Bazyliki św. Piotra. Na dywanie, bez żadnego podwyższenia, obok figury Chrystusa na krzyżu.

Santo subito

Wtedy nad Watykanem rozbrzmiała burza oklasków. Wszyscy wstali. Królowie, prezydenci, patriarchowie wielu Kościołów. Katolicy, prawosławni i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3504

Zamów abonament